After School Programmes

After School Programmes Overview

At HeadStart, we are committed to nurturing the interests and needs of our students and are proud to offer an outstanding selection of over 220 clubs, sports, boosters, arts, dance and language lessons each week.

After School Programmes (ASPs) run Monday through Friday, and Saturday mornings. ASPs are organised into four time slots: 14:30-15:20 / 15:30-16:20 / 16:30-17:30 / 16:30-18:00. (Fridays differ)

Primary and Secondary students are afforded three free ASPs. Students are enrolled in an ASP on a first-come, first-serve basis. There are no trial sessions for free ASPs. Students are expected to commit to an activity for the duration of the term.

As we remain committed to academic excellence, HeadStart offers Booster sessions to those who require additional academic support. Boosters are count towards a student’s free ASPs.

EAL allocations will not count towards a student’s free ASPs as the EAL programme has already been paid for in addition to school fees.

Further ASPs are offered at an affordable cost. Pricing of activities varies, depending on the programme, the resources used and the number of weeks in a term. Parents are invoiced for fee-paid programmes by the term. In the case of class closure due to Covid quarantine, fee paid ASPs will be credited to your school account.

How to Sign Up for ASPs

  • ASP lists/options are posted on the HeadStart website as well as on the ASP bulletin board before the online booking period.
  • Parents of Foundation and Primary students book their children’s ASPs online through the Parent Portal.Fee paid activities can only be booked by a parent or guardian.
  • Secondary students are able to book their own activities through the Student Portal.
  • Parents and students who have missed the booking period, or need further support, can fill an ASP request form and hand it to the Admin staff in the front office.
Cropped

What Are Boosters?

Boosters are defined as academic support for students working below their age-related expectations and have been designed to give your child the academic support they need in order to reach the expected level. Boosters are taught between 15.30-16.20pm.

If your child has been identified as needing EAL or a Booster in a core subject, you will be notified by email. Students will not be allowed to sign up to another ASP during that same time slot. Booster classes are pre-populated based on your child’s previous exam data. You will not be able to sign your child up for Boosters unless they have been recommended by the Head of the department or Faculty.

Primary Primary Boosters are provided for students needing to improve their academic performance in core subjects (EAL, English & Maths), and are considered mandatory. Boosters will be pre-populated in Engage and students with mandatory Boosters will not be able to any other ASP from 3:30-4:20pm. on that day.
Year 7-9 Key Stage 3 Boosters are provided for students needing to improve their academic performance in core subject (EAL, English, Maths & Science) and are considered mandatory. Boosters are determined by previous exam data and recommended by the Heads of Faculties. Students will be informed if they have been recommended for an academic Booster prior to the booking period and will not be able to sign up to other ASP from 3:30-4:20pm on that day.
Year 10-11 Key Stage 4 Boosters are provided for students needing to improve their academic performance in IGCSE subjects. Boosters are both determined by previous exam data as well as recommended by the Heads of Faculties. Students will be informed if they have been recommended for an academic booster prior to the booking period and will be able to determine, in discussion with their subject teachers, which ones to attend.

What Are VAPs?

VAPs are enrichment programmes designed for our highest performing, A-A*grade students (Very Able Pupils.) VAPs cannot be booked through the portal, but are pre enroled by Admin. If you are not sure whether you are eligible for a VAP, please confirm with the teacher who is running the programme.

Newly Enrolled Students

Students who join HeadStart (after ASPs have started) must wait for four weeks before signing up to any ASPs. Students must complete the ‘settling-in period’ which allows the Homeroom teacher or Head of Faculty time to assess the student and complete the Settling in Report which identifies whether the student needs EAL or academic Booster support. In some cases, the Head of the department may allow the new student to sign up for activities immediately. The ASP manager will be notified of this decision.

Class Size

Each ASP has a regulated amount of students per class. Please refer to the chart posted on the website. In the case that an ASP class does not reach the required minimum amount of students, the ASP manager will contact parents to inform them that the class will not commence or continue.

Student Oversight & Pick Up Procedures

Foundation Students will be collected from their homeroom by the ASP teacher and brought to the ASP classroom or area. Parents should collect their child from the ASP class promptly at 4:20pm. Children who are not collected will be taken to the late pickup area where they will be signed in and wait for parents or guardians to collect them and sign them out.
Years 1-2 Students will be collected from their classroom by the ASP teacher and brought to the ASP classroom or area. Parents should collect their child from the ASP promptly at 4:20pm. The ASP teacher will accompany all remaining students to the dining hall where they will wait to be collected by a parent or guardian.
Years 3-6 Students are expected to make their own way to their ASPs between 3:20 and 3:30pm. Parents should collect their children from the ASP promptly at 4:20pm. The ASP teacher will accompany all remaining students to the dining hall where they will wait to be collected by a parent or guardian.
Secondary Students are expected to make their way to an ASP independently and are not required to wait in the dining hall afterwards.

Cancellation of ASP classes

Should a teacher be absent, the head of the department will do their best to find a qualified replacement. If this is not possible, the head of the department will send the students to wait in the dining hall until they are collected by a parent or guardian.

ASP Calendar

Parents should refer to the relevant ASP Calendars for the current academic year. These are posted on the website and on the bulletin board opposite the School Shop.

We hope your child will find some activities that will spark their interests and inspire them to acquire or improve their skills and abilities as well as enrich their lives. You can contact the ASP Manager at [email protected]

Key ASP Dates

alt text

After School Programmes 2021 -2022_Term 1

Dance Programme Type Fees Teacher Day Time Location Min - Max
Gymnastics: EY & Reception Dance 2,600.00 Ms Queen / Kru Dew Monday 14:30 - 15:20 Primary Hall 4 - 12
Baby Jazz & Hip Hop: EY & Reception Dance 2,600.00 Kru Ann Monday 14:30 - 15:20 Dance & Drama 4 - 12
Mini Hip Hop Years 1 & 2 Dance 2,600.00 Kru Ann / Kru Dew Monday 15:30 - 16:20 Primary Hall 4 - 12
Black Ballet Junior Advanced Y3 to 6 (audition) Dance 4,800.00 Kru Ann Monday 15:30 - 16:20 Dance & Drama 4 - 12
Cheerleading Junior Years 3 & 4 Dance 2,600.00 Ms Mina / Ms Queen Monday 15:30 - 16:20 Fitness Studio 4 - 16
Pop Dance: Years 5 to 9 Dance 2,600.00 Kru Lookkeaw Monday 16:30 - 17:30 Primary Hall 4 - 12
Acrobatic Gymnastics Years 1 to 4 Dance 3,800.00 Ms Queen / Kru Dew Monday 16:30 - 18:00 Fitness Studio 4 - 16
Pink Ballet: Reception Dance 3,400.00 Kru Ann Tuesday 14:30 - 15:20 Primary Hall 4 - 12
Blue Ballet Years 3 & 4 Dance 3,400.00 Kru Ann Tuesday 15:30 - 16:20 Primary Hall 4 - 12
HDPG Junior Academy (audition) Academy 5,800.00 Ms Mina Tuesday 16:30 - 18:00 Primary Hall 4 - 12
HDPG Senior Academy (audition) Academy 5,800.00 Ms Nelvie Tuesday 16:30 - 18:00 Dance & Drama 4 - 12
Aerial Acrobatics: Beginners Dance 3,400.00 Ms Jenny Tuesday 15:30 - 16:20 Fitness Studio 4 - 8
Aerial Acrobatics: Intermediate Dance 5,000.00 Ms Jenny Tuesday 16:30 - 18:00 Fitness Studio 4 - 10
Gymnastics: EY & Reception Dance 3,400.00 Ms Queen / Kru Dew Wednesday 14:30 - 15:20 Primary Hall 4 - 12
Tiny Tots Dance Play: Preschool Dance 3,400.00 Ms Anna Wednesday 14:30 - 15:00 Dance & Drama 4 - 8
Purple Ballet Years 1 & 2 Dance 3,400.00 Kru Ann Wednesday 15:30 - 16:20 Primary Hall 4 - 12
Jazz Year 5 & 6 Dance 3,400.00 Ms Mina Wednesday 15:30 - 16:20 Dance & Drama 4 - 16
Acro Dance Year 4 to 6 Dance 5,000.00 Ms Queen Wednesday 16:30 - 18:00 Primary Hall 4 - 16
Hip Hop & Street Jazz Secondary Dance 5,000.00 Ms Mina Wednesday 16:30 - 18:00 Primary Hall 4 - 16
Baby Ballet: EY Dance 3,400.00 Ms Anna Thursday 14:30 - 15:20 Primary Hall 4 - 12
Baby Jazz & Hip Hop: EY & Reception Dance 3,400.00 Kru Ann Thursday 14:30 - 15:20 Dance & Drama 4 - 12
Black Ballet Junior Advanced Y3 to 6 (audition) Dance 0.00 Kru Ann Thursday 15:30 - 16:20 Primary Hall 4 - 12
Hip Hop Secondary Open class Dance 3,400.00 Ms Mina Thursday 15:30 - 16:20 Dance & Drama 4 - 16
Mini Cheerleading Years 1 & 2 Dance 3,400.00 Ms Queen / Kru Ann Thursday 15:30 - 16:20 Fitness Studio 4 - 12
Cheerleading Development Team Dance 5,000.00 Ms Mina / Ms Queen Thursday 16:30 - 18:00 Fitness Studio 4 - 12
HDPG Junior Academy (audition) Academy 0.00 Ms Nelvie Thursday 16:30 - 18:00 Primary Hall 4 - 12
HDPG Senior Academy (audition) Academy 0.00 Ms Mina Thursday 16:30 - 18:00 Dance & Drama 4 - 12
Tiny Tots Dance Play: Preschool Dance 2,300.00 Ms Anna Friday 14:30 - 15:00 Dance & Drama 4 - 8
Hip Hop Junior Years 3 & 4 Dance 3,000.00 Ms Mina Friday 15:10 - 16:00 Primary Hall 4 - 12
Jazz Years 3 & 4 Dance 3,000.00 Ms Anna Friday 15:10 - 16:00 Dance & Drama 4 - 12
Hip Hop Junior Years 5 & 6 Dance 3,000.00 Ms Mina Friday 16:10 - 17:10 Dance & Drama 4 - 16
Rhythmic Gymnastics: Years 1 to 6 Dance 3,000.00 Ms Queen Friday 16:10 - 17:10 Primary Hall 4 - 16
Aerial Advanced Dance 4,400.00 Ms Jenny Friday 16:10 - 17:40 Fitness Studio 4 - 10
               
Voice, Piano, Drums, Guitar, Bass Guitar, Clarinet, Flute, Saxophone, Violin, Ukulele Instrument 4,000.00 Peripatetic Teachers - 30 mins Practice rooms 1
               
LAMDA Programme Type Fees Teacher Day Time Location Min - Max
LAMDA: Introductory Year 1 LAMDA 2,600.00 Mr Joel Adams Monday 15:30 - 16:20 Music 3 3 - 12
LAMDA: Performing Years 3 - 6 LAMDA 3,400.00 Mr Joel Adams Tuesday 16:30 - 17:30 Music 3 3 - 12
LAMDA: Introductory: Reception LAMDA 3,400.00 Mr Joel Adams Wednesday 14:30 - 15:20 EY Yellow 3 - 8
LAMDA: Introductory Year 2 LAMDA 3,400.00 Mr Joel Adams Wednesday 15:30 - 16:20 Y2 White 3 - 12
LAMDA: Communication: Secondary LAMDA 3,400.00 Mr Joel Adams Wednesday 16:30 - 17:30 Geography 3 - 12
LAMDA: Musical Theatre Years 3 to 6 LAMDA 3,400.00 Mr Graham Thursday 15:10 - 16:00 Music 2 3 - 18
LAMDA: Communication Years 3 - 6 LAMDA 3,000.00 Mr Joel Adams Friday 16:10 - 17:10 Music 3 3 - 12
LAMDA: Introductory Year 2 (invite only) LAMDA 3,000.00 Mr Joel Adams Friday 15:10 - 16:00 Y2 White 3 - 12
               
MMA Programme Type Fees Teacher Day Time Location Min - Max
Brazilian Jiu Jitsu Beginners: Years 1 to 4 Martial Arts 3,000.00 Ben Royle Wednesday 15:30 - 16:20 Fitness Studio 4 - 18
Brazilian Jiu Jitsu: Secondary Martial Arts 4,200.00 Ben Royle Wednesday 16:30 - 18:00 Fitness Studio 4 - 18
Brazilian Jiu Jitsu Beginners: Reception Martial Arts 1,950.00 Ben Royle Friday 14:30 - 15:00 Fitness Studio 4 - 12
Brazilian Jiu Jitsu Intermediate: Years 3 to 6 Martial Arts 2,650.00 Ben Royle Friday 15:10 - 16:00 Fitness Studio 4 - 18
               
Tennis Programme Type Fees Teacher Day Time Location Min - Max
Tennis Years 3 to 4 Tennis 2,300.00 Coach Darran Monday 15:30 - 16:20 Tennis Court 4 - 8
Tennis Years 5 to 7 Tennis 2,300.00 Coach Darran Monday 16:30 - 17:30 Tennis Court 4 - 8
Tennis Years 8 to 13 Tennis 2,300.00 Coach Darran Monday 17:30 - 18:30 Tennis Court 4 - 8
Tennis Years 3 to 4 Tennis 3,000.00 Coach Darran Tuesday 15:30 - 16:20 Tennis Court 4 - 8
Tennis Years 5 to 7 Tennis 3,000.00 Coach Darran Tuesday 16:30 - 17:30 Tennis Court 4 - 8
Tennis Years 8 to 13 Tennis 3,000.00 Coach Darran Tuesday 17:30 - 18:30 Tennis Court 4 - 8
Tennis Years 3 to 4 Tennis 3,000.00 Coach Darran Wednesday 15:30 - 16:20 Tennis Court 4 - 8
Tennis Years 5 to 7 Tennis 3,000.00 Coach Darran Wednesday 16:30 - 17:30 Tennis Court 4 - 8
Tennis Years 8 to 13 Tennis 3,000.00 Coach Darran Wednesday 17:30 - 18:30 Tennis Court 4 - 8
Tennis Years 3 to 4 Tennis 3,000.00 Coach Darran Thursday 15:30 - 16:20 Tennis Court 4 - 8
Tennis Years 5 to 7 Tennis 3,000.00 Coach Darran Thursday 16:30 - 17:30 Tennis Court 4 - 8
Tennis Years 8 to 13 Tennis 3,000.00 Coach Darran Thursday 17:30 - 18:30 Tennis Court 4 - 8
               
Swimming Programme Type Fees Teacher Day Time Location Min - Max
Swimming Years 1 to 3 Swimming 2,450.00 Coach Zak, Nut, Puy Saturday 9:00 - 9:30 Pool 1 - 12
Swimming Years 1 to 3 Swimming 2,450.00 Coach Zak, Nut, Puy Saturday 9:30 - 10:00 Pool 1 - 12
Swimming: Foundation Swimming 2,450.00 Coach Zak, Nut, Puy Saturday 10:00 - 10:30 Pool 1 - 8
Swimming: Foundation Swimming 2,450.00 Coach Zak, Nut, Puy Saturday 10:30 - 11:00 Pool 1 - 8
               
Fee Paid Clubs Type Fees Teacher Day Time Location Min - Max
Ukulele Club: Years 4 to 6 Club / Fee Paid 2,300.00 Ms Holmes Monday 15:30 - 16:20 Music 1 4 - 10
Primary ICT Club: Years 3 & 4 Club / Fee Paid 2,300.00 Ms Myers Monday 15:30 - 16:20 Primary Computing 4 - 18
Product Design Club: Years 7 to 9 Club / Fee Paid 2,600.00 Mr Wells Monday 15:30 - 16:20 Design & Technology 4 - 12
Chess Club: Secondary Club / Fee Paid 2,300.00 Mr Downes Monday 15:30 - 16:20 Business Studies 4 - 24
Music Production: Secondary Club / Fee Paid 2,300.00 Mr Graham Monday 15:30 - 16:20 Music 2 4 - 8
Computing Club: Secondary Club / Fee Paid 3,000.00 Mr Marx Monday 15:30 - 16:20 Secondary Computing 3 4 - 18
Advanced Art: Years 5 & 6 Club / Fee Paid 3,400.00 Ms Leow Tuesday 15:30 - 16:20 Art 1 4 - 18
Science Club: Year 1 Club / Fee Paid 3,400.00 Mr Bryans / Ms Lantisce Tuesday 15:30 - 16:20 Year 1 White 4 - 14
Science Club: Year 2 Club / Fee Paid 3,400.00 Ms Wintersgill / Ms Lo-Manipol Tuesday 15:30 - 16:20 Year 2 Yellow 4 - 14
Robotics Club Years 6 to 9 Club / Fee Paid 3,800.00 Mr Wells Tuesday 15:30 - 16:20 Design & Technology 4 - 8
Woodwind Years 5 to 9 Club / Fee Paid 3,000.00 Ms Holmes Tuesday 15:30 - 16:20 Music 1 4 - 10
Advanced Art: Secondary Club / Fee Paid 5,800.00 Mr Dagnell Tuesday 16:30 - 18:00 Art 2 4 - 16
Cartoon Sketching Club: Years 5 to 9 Club / Fee Paid 3,000.00 Ms Hark Thursday 15:30 - 16:20 Year 6 Blue 4 - 12
Secondary Art Club Years 7 to 9 Club / Fee Paid 3,400.00 Mr Dagnell Thursday 15:30 - 16:20 Art 2 4 - 18
Percussion Club Years 3 & 4 Club / Fee Paid 3,000.00 Ms Porte Thursday 15:30 - 16:20 Music 3 4 - 16
Science Club Year 3 Club / Fee Paid 3,400.00 Ms Harvey / Ms Lo-Manipol Thursday 15:30 - 16:20 Year 3 White 4 - 14
Science Club Year 4 Club / Fee Paid 3,400.00 Ms Parkin / Ms Bacsarsa Thursday 15:30 - 16:20 Year 5 White 4 - 16
STEM Club Years 9 to 13 Club / Fee Paid 3,800.00 Mr Davidson Thursday 15:30 - 16:20 Science 4 - 18
Primary ICT Club: Years 5 & 6 Club / Fee Paid 3,000.00 Mr Marx Friday 15:10 - 16:00 Primary Computing 4 - 18
               
Languages Type Fees Teacher Day Time Location Min - Max
Thai Foreign Language: Primary Language 2,300.00 Kru Yui Monday 15:30 - 16:20 Primary Thai Lang 1 4 - 16
Thai Foreign Language: Secondary Language 3,000.00 Kru Yui Tuesday 15:30 - 16:20 Secondary Thai Lang 3 4 - 16
Thai First Language–Year 1-3 Language 2,300.00 Kru Way Monday 15:30 - 16:20 Primary Thai Lang 2 4 - 16
Thai First Language–Year 1-3 Language 3,000.00 Kru Way Thursday 15:30 - 16:20 Primary Thai Lang 2 4 - 16
Thai First Language Year 4-6 Language 3,000.00 Kru Way Tuesday 15:30 - 16:20 Prmary Thai Lang 2 4 - 16
Thai First Language Year 4-6 Language 2,650.00 Kru Way Friday 15:10 - 16:00 Prmary Thai Lang 2 4 - 16
               
Free HeadStart Clubs Type Fees Teacher Day Time Location Min - Max
Lego Club Year 2 Club / Free ASP 0.00 Ms Lo-Manipol Monday 15:30 - 16:20 Year 2 White 4 - 14
Lego Club Year 4 Club / Free ASP 0.00 Ms Rico Monday 15:30 - 16:20 Year 4 Yellow 4 - 16
Chess & Board Games Years 5 & 6 Club / Free ASP 0.00 Mr Stephenson Monday 15:30 - 16:20 Year 5 White 4 - 16
Art Club Year 3 Club / Free ASP 0.00 Ms Mindaro / Ms Gogo Monday 15:30 - 16:20 Art 3 4 - 16
Lego Club Year 3 Club / Free ASP 0.00 Ms Soriba Tuesday 15:30 - 16:20 Year 3 Blue 4 - 16
Board Games Years 3 & 4 Club / Free ASP 0.00 Ms Grey Tuesday 15:30 - 16:20 Year 4 Blue 4 - 16
Art Club Year 2 Club / Free ASP 0.00 Ms Pon-an / Ms Montemayor Tuesday 15:30 - 16:20 Art 3 4 - 16
Primary Drama Club Years 5 & 6 Club / Free ASP 0.00 Mr Adams / Ms Tuldague Tuesday 15:30 - 16:20 Dance & Drama 4 - 18
Mini CAPA Years 1 to 3 Club / Free ASP 0.00 Ms Porte / Ms Ramos Tuesday 15:30 - 16:20 Music 3 4 - 8
Newsdesk Club: Secondary Club / Free ASP 0.00 Mr Kasim Tuesday 15:30 - 16:20 History 4 - 18
Story Club Year 1 & 2 Club / Free ASP 0.00 Ms Regalado Wednesday 15:30 - 16:20 Year 1 Yellow 4 - 12
Book Club Year 3 & 4 Club / Free ASP 0.00 Ms C Carlos Wednesday 15:30 - 16:20 Year 3 White 4 - 14
Lego Club Year 4 & 5 Club / Free ASP 0.00 Ms Bacsarsa Wednesday 15:30 - 16:20 Year 4 Yellow 4 - 16
Art Club Year 1 Club / Free ASP 0.00 Ms Durana / Ms Ivy Carlos Wednesday 15:30 - 16:20 Art 3 4 - 16
Art Club Year 5 & 6 Club / Free ASP 0.00 Ms Mindaro / Ms Rico Thursday 15:30 - 16:20 Art 3 4 - 18
Lego Club Year 3 Club / Free ASP 0.00 Ms Pon-an Thursday 15:30 - 16:20 Year 3 Yellow 4 - 16
Lego Club Year 1 Club / Free ASP 0.00 Ms Capalihan Thursday 15:30 - 16:20 Year 1 Blue 4 - 14
Around the World Club Year 1 & 2 Club / Free ASP 0.00 Ms Recto Thursday 15:30 - 16:20 Year 2 Yellow 4 - 12
Lego Club Year 1 Club / Free ASP 0.00 Ms C Carlos Friday 15:10 - 16:00 Year 1 White 4 - 14
Lego Club Year 2 Club / Free ASP 0.00 Ms I Carlos Friday 15:10 - 16:00 Year 2 Yellow 4 - 14
Board Games Years 3 & 4 Club / Free ASP 0.00 Ms Soriba Friday 15:10 - 16:00 Year 4 White 4 - 16
Art Club Year 4 Club / Free ASP 0.00 Ms Mindaro / Ms Capalihan Friday 15:10 - 16:00 Art 3 4 - 18
Music Club Years 1 & 2 Club / Free ASP 0.00 Ms Porte / Ms Recto Friday 15:10 - 16:00 Music 3 4 - 18
               
VAPs & Additional Free ASPs Type Fees Teacher Day Time Location Min - Max
Maths Challenge KS3 VAP VAP / Invite only 0.00 Dr Portelli Monday 15:30 - 16:20 Maths 1 4 - 18
CAPA Senior Years 6 to 13 VAP / Invite only 0.00 Ms Cramp / Mina / Sillett / Mr Adams Monday 16:30 – 18:00 Secondary Hall 4 - 24
Young Scientists VAP: Years 5 & 6 VAP / Invite only 0.00 Mr Clarke / Mr Quemado Monday 15:30 - 16:20 Year 6 Yellow 4 - 16
Magazine Editing VAP: Years 5 & 6 VAP / Invite only 0.00 Mr Bell Tuesday 15:30 - 16:20 Year 6 White 4 - 12
Maths Challenge KS4 VAP VAP / Invite only 0.00 Dr Portelli Tuesday 15:30 - 16:20 Maths 1 4 - 18
School Orchestra VAP / Invite only 0.00 Mr Graham Tuesday 16:30 – 18:00 Music 1 4 - 24
HeadStart Basketball Team Training Sport / Extra 0.00 Coach Naomi Tuesday 16:30 - 18:00 Sports Hall 4 - 24
HeadStart Basketball Team Training Sport / Extra 0.00 Coach Naomi Wednesday 16:30 - 18:00 Sports Hall 4 - 24
Project Recycle: Secondary Club / Extra 0.00 Mr Redchenko / Krit Wednesday 15:30 - 16:20 Recycle Container 4 - 8
Band Workshop: Secondary Club / Extra 0.00 Mr Graham Thursday 15:30 - 16:20 Music 1 4 - 10
Primary Maths VAP Year 5 & 6 VAP / Invite only 0.00 Ms Seabourne Thursday 15:30 - 16:20 Year 6 Blue 4 - 12
Spoken Word / Poetry Slam: English VAP (KS3) VAP / Invite only 0.00 Ms Tuppen Thursday 15:30 - 16:20 English 2 4 - 18
Project Recycle Years 5 & 6 Club / Extra 0.00 Mr Redchenko / Krit Friday 15:10 - 16:00 Recycle Container 4 - 8
Thai Traditional Dancing Club / Extra 0.00 Kru Maprang Friday 15:10 - 16:00 Primary Thai Lang 1 4 - 12
Football VAP Boys: Years 3 to 6 VAP / Extra 0.00 Coach Frost Friday 15:10 - 16:00 Pitch 1 4 - 15
Football VAP Girls: Years 3 to 7 VAP / Extra 0.00 Coach Frost Friday 15:10 - 16:00 Pitch 2 4 - 15
Aqua Cubs Years 1-4 Session 2 VAP / Extra 0.00 Coach Zak, Nut, Puy Friday 15:10 - 16:00 Pool 4 - 16
               
Free Sports & Swimming Type Fees Teacher Day Time Location Min - Max
Fun Football Years 1 to 3 Sport 0.00 Coach Frost / Mr Luis Monday 15:30 - 16:20 Pitch 1 4 - 24
Capture the Flag Years 4 to 6 Sport 0.00 Mr Sadler / Mr Walker Monday 15:30 - 16:20 Pitch 2 4 - 40
Beginner Swimming Years 1-3 Swimming 0.00 Coach Brown / Nut / Puy Monday 15:30 - 16:20 Pool 4 - 16
Strength & Conditioning Years 10 to 13 Sport / Extra 0.00 Coach Frost / Coach Chai Monday 15:30 - 16:20 Fitness Suite 4 - 12
Badminton: Secondary Sport 0.00 Mr Carter Monday 15:30 - 16:20 Sports Hall 4 - 12
Zumba Years 5 to 13 Sport 0.00 Mr Baes Monday 15:30 - 16:20 Sports Hall 4 - 18
Touch Rugby Years 5 to13 Sport 0.00 Ms Niemand / Mr Marx Tuesday 15:30 - 16:20 Pitch 2 4 - 30
Fun Football Years 1 to 3 Sport 0.00 Coach Frost / Mr Luis Tuesday 15:30 - 16:20 Pitch 1 4 - 30
Swimming Basics: Years 4 to 9 Swimming 0.00 Mr Sadler / Ms Dorman / N&P Tuesday 15:30 - 16:20 Pool 4 - 24
Strength & Conditioning Years 10 to 13 Sport / Extra 0.00 Coach Chai Tuesday 15:30 - 16:20 Fitness Suite 4 - 12
Girl’s Fitness Years 7 to 13 Sport 0.00 Ms Wilson Tuesday 15:30 - 16:20 Fitness Suite 4 - 12
Dodgeball Games Secondary Sport 0.00 Mr Carter / Mr Baes Tuesday 15:30 - 16:20 Sports Hall 4 - 40
Running Club Years 5 to 13 Sport 0.00 Mr Paice Tuesday 15:30 - 16:20 Running Track 4 - 20
Aqua Cubs Years 1-4 Session 1 Swimming 0.00 Coach Brown / Nut / Puy Wednesday 15:30 - 16:20 Pool 4 - 16
Fun Football: Years 4 to 6 Sport 0.00 Coach Frost / Luis Wednesday 15:30 - 16:20 Pitch 1 4 - 20
Strength & Conditioning Years 10 to 13 Sport / Extra 0.00 Coach Chai Wednesday 15:30 - 16:20 Fitness Suite 4 - 12
Basketball: Secondary Sport 0.00 Ms Dorman / Coach Naomi Wednesday 15:30 - 16:20 Sports Hall 4 - 24
Capture the Flag: Secondary Sport 0.00 Mr Walker / Coach Neung Thursday 15:30 - 16:20 Pitch 2 4 - 40
Acti Fun: Years 1 to 3 Sport 0.00 Mr Baes Thursday 15:30 - 16:20 Pitch 1 4 - 30
Advanced Swimming Years 5 to 13 Swimming 0.00 Ms Dorman / Coach Brown / N&P Thursday 15:30 - 16:20 Pool 4 - 24
Dodgeball Games: Years 5&6 Sport 0.00 Mr Carter / Ms Wilson Thursday 15:30 - 16:20 Sports Hall 4 - 40
Strength & Conditioning Years 10 to 13 Sport / Extra 0.00 Coach Frost / Coach Chai Thursday 15:30 - 16:20 Fitness Suite 4 - 12
Basketball Years 5 & 6 Sport 0.00 Mr Walker Friday 15:10 - 16:00 Sports Hall 4 - 18
Badminton / Table Tennis Years 5 to 6 Sport 0.00 Mr Sadler Friday 15:10 - 16:00 Sports Hall 4 - 12
Strength & Conditioning Years 10 to 13 Sport / Extra 0.00 Coach Chai Friday 15:10 - 16:00 Fitness Suite 4 - 12
               
Primary Boosters Type Fees Teacher Day Time Location Min - Max
EAL Key Stage One Booster 0.00 Mr Young / Mr Bryans Monday & Thursday 15:30 - 16:20 Year 1 Blue / Year 1 White 2 -12
EAL Beginners Booster 0.00 Ms Arrojado / Mr Kasim Monday & Thursday 15:30 - 16:20 Year 2 Blue 2 -12
EAL Year 3 Booster 0.00 Mr Blacklee Monday & Thursday 15:30 - 16:20 Year 3 Blue 2 -12
EAL Year 4 Booster 0.00 Ms Rapkins Monday & Thursday 15:30 - 16:20 Year 4 White 2 -12
EAL Year 5 Booster 0.00 Ms Whitehead Monday & Thursday 15:30 - 16:20 Year 5 Blue 2 -12
EAL Year 6 Booster 0.00 Mr Bell Monday & Thursday 15:30 - 16:20 Year 6 White 2 -12
English Booster Year 3 Booster 0.00 Ms Fallows Monday 15:30 - 16:20 Year 3 Yellow 2 -12
English Booster Year 4 Booster 0.00 Ms Cusworth Monday 15:30 - 16:20 Year 4 Blue 2 -12
English Booster Year 5 Booster 0.00 Mr Nicholson Monday 15:30 - 16:20 Year 5 Yellow 2 -12
English Booster Year 6 Booster 0.00 Ms Hark Monday 15:30 - 16:20 Year 6 Blue 2 -12
Maths Booster Year 3 Booster 0.00 Ms Harvey-Graham Tuesday 15:30 - 16:20 Year 3 White 2 -12
Maths Booster Year 4 Booster 0.00 Mr Stephenson Tuesday 15:30 - 16:20 Year 4 Yellow 2 -12
Maths Booster Year 5 Booster 0.00 Ms Parkin Tuesday 15:30 - 16:20 Year 5 White 2 -12
Maths Booster Year 6 Booster 0.00 Mr Clarke Tuesday 15:30 - 16:20 Year 6 Yellow 2 -12
               
Secondary Boosters Type Fees Teacher Day Time Location Min - Max
English Booster Year 7 Booster 0.00 Mr Pollicutt Monday 15:30 – 16:20 English 2 2 - 12
English Booster Year 8 Booster 0.00 Ms Tuppen Monday 15:30 – 16:20 English 3 2 - 12
English Booster Year 9 Booster 0.00 Ms Sillett Tuesday 15:30 – 16:20 English 1 2 - 12
English Booster Year 11 IGCSE Booster 0.00 Mr Pollicutt Thursday 15:30 – 16:20 English 3 2 - 12
Maths Booster Year 7 Booster 0.00 Ms Nguyen Thursday 15:30 – 16:20 Maths 1 2 - 12
Maths Booster Year 8 Booster 0.00 Ms Wilson Friday 15:10 - 16:00 Maths 2 2 - 12
Maths Booster Year 9 Booster 0.00 Ms Nguyen Monday 15:30 – 16:20 Maths 3 2 - 12
Maths Booster Year 11 Booster 0.00 Ms Wilson Tuesday 15:30 – 16:20 Maths 2 2 - 12
Science Booster Year 7 Booster 0.00 Mr P Brown Tuesday 15:30 – 16:20 Science 2 - 12
Science Booster Year 8 Booster 0.00 Mr C Brown Thursday 15:30 – 16:20 Physics 2 - 12
Science Booster Year 9 Booster 0.00 Mr Roscoe Friday 15:30 – 16:20 Biology 2 - 12
Science Booster Year 11 IGCSE Booster 0.00 PB / NR / TD / SF Monday 15:30 – 16:20 Chemistry 2 - 12
Science Booster Year 11 IGCSE Booster 0.00 PB / NR / TD / SF Friday 15:30 – 16:20 Chemistry 2 - 12
Triple Science Support Year 11 Support 0.00 Finn / P Brown / C Brown Monday 15:10 – 16:00 Biology 4 - 12
Geography Booster IGCSE Booster 0.00 Mr Benham Monday 15:30 – 16:20 Geography 2 - 12
Business Studies Booster IGCSE Booster 0.00 Mr Downes Thursday 15:30 – 16:20 Business 2 -12
Computer Science Booster IGCSE Booster 0.00 Mr Armstrong Thursday 15:30 – 16:20 Secondary Computing 1 2 - 12
ICT Booster IGCSE Booster 0.00 Ms Niemand Thursday 15:30 – 16:20 Secondary Computing 2 2 - 12
Physical Education Booster IGCSE Year 11 Booster 0.00 Ms Wilson Monday 15:30 – 16:20 Maths 3 2 - 16
Art Booster IGCSE Booster 0.00 Ms Leow Tuesday 16:30 – 18:30 Art 1 2 - 12
Music Booster IGCSE Booster 0.00 Ms Holmes / Mr Graham Friday 15:30 – 16:20 Music 2 2 - 12
Drama Booster IGCSE Booster 0.00 Ms Sillett Tuesday 15:30 – 16:20 Music 1 2 - 12
Design & Technology Booster IGCSE Booster 0.00 Mr Wells Thursday 15:30 – 16:20 Design & Technology 2 - 12
Social Communication KS4&5 AEN 0.00 Mr Gleeson Monday 15:30 - 16:20 Learning Support Office 2 - 6
               
EAL / MFL Type Fees Teacher Day Time Location Min - Max
EAL Year 7 Booster 0.00 Ms Rose Monday & Friday 15:30 - 16:20 Primary EAL 2 - 12
EAL Year 8 Booster 0.00 Mr Opaliski Monday & Tuesday 15:30 - 16:20 Secondary EAL 2 - 12
EAL Year 9 Booster 0.00 Mr Salmon Tuesday & Thursday 15:30 - 16:20 Primary EAL 2 - 12
EAL Years 10 & 11 Booster 0.00 Mr Opaliski Thursday 15:30 - 16:20 Secondary EAL 2 - 12
French Foreign Language Booster KS2 Booster 0.00 Mr Pierre Thursday 15:30 - 16:20 Language 3 2 - 12
French Foreign Language Booster KS3 Booster 0.00 Mr Salmon Monday 15:30 - 16:20 Language 5 2 - 12
Mandarin Foreign Language Booster KS2 Booster 0.00 Ms Wang Thursday 15:30 - 16:20 Language 7 2 - 12
Mandarin Foreign Language Booster KS3 Booster 0.00 Mr Banchao Thursday 15:30 - 16:20 Language 6 2 - 12
Mandarin First Language IGCSE Booster KS4 Booster 0.00 Mr Wang Friday 15:10 – 16:00 Language 7 2 - 12
Mandarin Foreign IGCSE Booster KS4 Booster 0.00 Mr Banchao Friday 15:10 – 16:00 Language 6 2 - 12
               
Free Thai Classes Type Fees Teacher Day Time Location Min - Max
Thai First Language Booster Years 1 to 3 Booster 0.00 Kru Cherry Monday 15:30 - 16:20 Primary Thai Language 3 2 -12
Thai First Language Booster Years 1 to 3 Booster 0.00 Kru Cherry Friday 15:10 - 16:00 Primary Thai Language 3 2 -12
Thai First Language Booster Years 4 to 6 Booster 0.00 Kru Pim Tuesday 15:30 - 16:20 Primary Thai Language 1 2 -12
Thai First Language Booster Years 4 to 6 Booster 0.00 Kru Pim Thursday 15:30 - 16:20 Primary Thai Language 1 2 -12
Thai First Language Booster KS3 Booster 0.00 Kru Fon Tuesday 15:30 - 16:20 Secondary Thai Language 1 2 -12
Thai First Language Booster KS3 Booster 0.00 Kru Fon Friday 15:10 - 16:00 Secondary Thai Language 1 2 -12
Thai First Language Booster KS4 Booster 0.00 Kru Kan Thursday 15:10 - 16:00 Secondary Thai Lang 2 2 -12
Thai First Language Early Years Language 0.00 Kru Poy Monday 15:30 - 16:20 Early Years Yellow 4 - 18
Thai First Language Early Years Language 0.00 Kru Pla Thursday 15:30 - 16:20 Early Years Blue 4 - 18
Thai First Language Reception Language 0.00 Kru Poy Tuesday 15:30 - 16:20 Reception Yellow 4 - 18
Thai First Language Reception Language 0.00 Kru Pla Friday 15:10 - 16:00 Reception Blue 4 - 18
               
Secondary Study Hall Late Duty Study Hall 0.00 Deputy Teachers Monday to Friday 16:30 - 17:30 Library 2 - 24
Thai Basics for Teaching Staff & Parents Adult Class 0.00 Kru Gen Tuesday 16:30 - 17:30 Secondary Thai Lang 3 2 - 16
Default 4dc4830b b6a9 4398 8a43 b2827ce58132Default 288e8bd1 da42 4211 baf4 9d7557deca7bDefault e5e0accd cdfa 4fe4 8b7b 7bd7189fa5b3Default c1e478c2 232a 4edc 9f6f b9e14670fd34Default 4fc2d169 731f 4e38 882b 7e5c0ac7b8e0Default 95a1e377 f695 43ae 9a9c 9b54158dfc6eDefault f064f010 782f 45c2 8c22 61b4bb0cdf5bDefault 8b63266f 1d5e 4479 8635 9fd4e3dcdf2fDefault cda37e10 5767 4c87 9748 95d7b2bedbe9